fiztaszki.pl

Blog tematyczny o hobby, rozrywce, nauce

Kultura

Co znaczy cringe?

Co znaczy cringe?

Po raz pierwszy spotkałeś się z terminem „cringe” na jakimś forum internetowym lub portalu społecznościowym i zastanawiasz się, co to właściwie oznacza? Nic straconego! Ten artykuł poświęcony jest tym, którzy chcą rozszerzyć swoje słownictwo o kolejne anglojęzyczne słowo, którego użycie w polskim internecie staje się coraz bardziej popularne.

Pochodzenie i definicja terminu 'cringe’

Podstawowym pytaniem, które warto zadać na początku, jest „Co to znaczy 'cringe’?”. Słowo „cringe” pochodzi z języka angielskiego, gdzie w pierwotnym użyciu oznaczało „skręcać się” lub „zginąć”. Z czasem zaczęło być używane na określenie uczucia zażenowania lub niewygody wywołanej niezręczną sytuacją lub zachowaniem.

Zobacz również: Czym jest młodzieżowe słowo roku?

W kontekście internetowym 'cringe’ odnosi się do sytuacji lub zdarzeń, które są na tyle kłopotliwe lub niezręczne, że patrzenie na nie lub ich doświadczanie wywołuje poczucie dyskomfortu. To jest to uczucie, gdy widzisz kogoś publicznie upokorzyć się, a ty czujesz ten zakłopotanie za nich.

Użycie terminu 'cringe’ w kulturze popularnej

Termin 'cringe’ zdobył na popularności z początkiem ery mediów społecznościowych i platform wideo, takich jak YouTube czy TikTok. Zainteresowanie tym terminem wzrosło jeszcze bardziej w związku z fenomenem „cringe culture”. Co ciekawe, niewygodnym, niezręcznym momentom zaczęto dedykować całe profile na portalach społecznościowych oraz kompilacje na YouTube.

Jednym z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej „cringe’owych” zjawisk w kulturze masowej ostatnich lat była tzw. „dabbing” – gest wywodzący się z kultury hip-hop, polegający na opuszczeniu głowy do łokcia przy jednoczesnym wyciągnięciu drugiej ręki w przeciwną stronę.

Zobacz również: XD co to znaczy?

Przykłady sytuacji określanych jako 'cringe’

Poniżej prezentujemy kilka przykładów sytuacji, które są zwykle określane jako 'cringe’ w kulturze popularnej:

  • Publiczna wpadka – takie sytuacje jak potknięcie na scenie, zapomnienie tekstu piosenki lub nieumiejętne radzenie sobie z mikrofonem podczas mówienia na jakiś temat, mogą być jednymi z najbardziej niezręcznych chwil, które są łatwo definiowane jako 'cringe’.
  • Śmieszne lub kłopotliwe dialogi – czasami pewne kwestie scenariuszowe w filmach, serialach, bądź grach video, jeśli są napisane i zagrane nienaturalnie, też mogą wywoływać uczucie 'cringe’.
  • Faux pas – nieznajomość norm kulturalnych, zasad dobrego zachowania czy języka, a także nieumiejętność wybrnięcia z niezręcznej sytuacji, to kolejne przykłady sytuacji 'cringe’.

’Cringe’, jak wiele innych terminów rodem z internetu, zyskało na popularności dzięki swojej uniwersalności. Bez względu na kulturę czy język, wszyscy znamy i rozumiemy te niezręczne momenty, które sprawiają, że chcemy zamknąć oczy, zakryć twarz i po prostu *cringe*.

Zobacz również: Bambik co znaczy?

Udostępnij

O autorze

Poznaj niesamowity zespół, pasjonujący się w różnych dziedzinach wiedzy! Z naszego bloga dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat rozrywki, kultury czy nauki.