Jesteś tutaj

Misja Planck odkryła spisek!

  • Satelita Misji Planck w przestrzeni kosmicznej

Misja Planck prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) ma na celu zbadanie rozkładu kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła (CMR) z niezłykłą precyzją. Wyniki ponad rocznych pomiarów stawiają pod znakiem zapytania słuszność dotychczas uznawanego modelu kosmologicznego Lambda-CDM.

Kilka dni temu, 21 marca 2013 roku, ESA opublikowała na swojej stronie raport, w którym zaprezentowano mapę mikrofalowego promieniowania tła, sporządzoną na podstawie danych zebranych podczas misji Planck.

 

Dzięki pomiarom z satelity Planck udało się dokładniej wyznaczyć wiek Wszechświata, który okazuje się być jeszcze starszy niż dotychczas sądzono. Biedaczek postarzał się nagle o 80 milionów lat, przez co Katie Melua będzie musiała po raz kolejny zmieniać słowa swojej piosenki. O odkryciach było dość głośno, pisała o tym m. in. Gazeta Wyborcza czy Rzeczpospolita.

Oprócz mapy CMR oraz rewelacji na temat wieku, misja Planck rzuca nowe światło na dotychczasowe teorie budowy i powstania Wszechświata. Wiele danych obserwacyjnych pozostaje w znacznej rozbieżności ze stanem naszej dotychczasowej wiedzy o Wszechświecie. W reakcji na doniesienia ESA kosmolodzy w nieco ponad tydzień opracowali już pierwsze modele. Właśnie dziś, 1 kwietnia, ukazała się przełomowa praca niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Grafenhousen, którzy po dogłębnej analizie, prezentują możliwego następce modelu Lambda-CMD. Nazwano go roboczo Spiskowym Modelem Wszechświata (SMW).

Badacze zauważyli, że znany nam Wszechświat i wielkości ze standardowego modelu da się opisać przy pomocy tylko kilku liczb: 23, 42, π.  Cała trójka występuje zawsze we wszystkich teoriach spiskowych. Rewelacje te potwierdzają też dane z innych eksperymentów z dziedziny fizyki cząstek elementarnych. Wszystko wskazuje na to, że nasz Wszechświat jest siatką, za którą stoi nieznana grupa wpływów i musiał powstać w wyniku spisku! Model dopuszcza nawet możliwość tego, że Wszechświat jest iluzją!

Mimo zebrania dokładnych danych i opracowania modelu SMW, nie udało się jeszcze odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się pytania. Wciąż nie jest jasne, dlaczego rozkład zmiennych spiskowych w przestrzeni jest niejednorodny oraz to, jak zdekonspirowanie Wszechświata wpłynie na jego zachowanie w najbliższej przyszłości? Naukowcy spodziewają się jednak, że kolejne dane z misji kosmicznych oraz udoskonalone modele dadzą odpowiedź na te pytania w ciągu najbliższego roku. 

Polecamy wyjątkowo zajmującą pracę z pełną analizą sieci wpływów we Wszechświecie: Conspiratorial cosmology - the case against the Universe, która ukazała się 1 kwietnia 2013 roku na serwerze naukowych preprintów arXiv.org.

 

  • Obrazek użytkownika piotrowski
    O autorze:

    Marcin Piotrowski

    Wydawca portalu fiztaszki.pl, webmaster, redaktor działu fresh science.
    Fiztaszki popija zawsze yerba mate. Mimo tego, że w pracy w laboratorium ma do czynienia z ekstremalnie niskimi temperaturami, nie przepada za terrere. Oprócz kuchennego eksperymentowania, zajmuje się fiztaszkowym webmasteringiem. Aktualnie bada czy fiztaszkowa fizyka działa tak samo w Australii.