Jesteś tutaj

Ale jaja!

 • jajka
  jajka

Zwykły człowiek czas gotowania jajka na miękko sprawdza w Internecie albo pyta się mamy, albo sam wie najlepiej jak długo jajko powinno pluskać się we wrzątku. Rasowy fizyk natomiast bezgranicznie ufa potędze nauki i nie będzie się wspierał jakimiś tam internetami. Rasowy fizyk czas gotowania jajka na miękko oblicza sobie sam!

 

Jak go obliczyć? Ano jak to zazwyczaj w fizyce bywa, na początku trzeba przyjąć jakieś założenia. Co więcej, najlepiej, żeby te założenia jak najbardziej upraszczały nam nasze zagadnienie. Radośnie zatem załóżmy, że jajko jest idealną, jednorodną kulą o masie M, cieple właściwym c, gęstości ρ oraz współczynniku przewodnictwa cieplnego κ. Oho, już słyszę te pomruki niezadowolenia i głosy, że takie jajka nie istnieją. No jasne, że nie istnieją, ale spróbujmy chociaż przez chwilę tym się nie przejmować. Jajko trochę jednak kulę przypomina, a gdyby popatrzeć na parametry żółtka i białka, to okaże się, że ich ciepła właściwe, współczynniki przewodnictwa cieplnego i gęstości są do siebie zbliżone. Przyjęte założenia nie odbiegają zatem znacznie od rzeczywistości. A skorupka? A dajcie spokój ze skorupką! Cienkie to, liche i w ogóle nie warte uwagi.

Uwaga, będzie wzór!

Teraz musimy się zastanowić, co to znaczy ugotować jajko na miękko. Otóż, jak każdy wie, oznacza to, że białko będzie ścięte, podczas gdy żółtko pozostanie wciąż płynne. Taki stan jest możliwy do osiągnięcia, bo białko ścina się już w temperaturze 60°C, a żółtko dopiero w 65°C. Zależy nam zatem na tym, aby tak podgrzać jajko, żeby w jego środku (w całej objętości żółtka) temperatura nie przekroczyła 65°C. Teraz wystarczy wykorzystać równanie przewodnictwa cieplnego, zrobić trochę przekształceń i obliczyć sobie ile wyniesie czas doprowadzenia jajka do takiego stanu. Dla chętnych szczegóły obliczeń znajdują się tu (przeprowadzone przez pana Charlesa D. H. Williamsa z Uniwersytetu Exeter). Nas jednak bardziej interesuje magiczny wzór końcowy:

Wygląda strasznie? Ależ nic w nim strasznego nie ma! Przyjrzyjmy mu się przez chwilę. Po znaku równości występują parametry charakteryzujące jajko. Są to ρ - gęstość, c - ciepło właściwe, κ - współczynnik przewodnictwa cieplnego oraz M - masa. Ich wartości możemy znaleźć w fachowej literaturze, na przykład w czasopiśmie Food Technology. W całkiem zgrabnym „jajcarskim” artykuliku (S.L. Polley, O.P. Synder, P. Kotnour, Food Technol. 34 (1980) 76-94) możemy przeczytać, że białko jajka kurzego ma gęstość około 1,038 g/cm3, ciepło właściwe 3,7 J/g*K oraz współczynnik przewodnictwa cieplnego mniej więcej równy 5,4 *10-3 W/cm*K. Z tego samego artykułu możemy się także dowiedzieć, że jajko średniej wielkości posiada masę równą 57 g.

Po prawej stronie wzorku występuje również logarytm naturalny (oznaczony skrótem ln) i jest to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie co to było za zwierzę. Widzimy, że pod tymże logarytmem mamy jakieś temperatury. Tjajka to temperatura jajka przed włożeniem go do wrzątku. Zazwyczaj leży ono wcześniej w lodówce, więc przyjąć można, że są to 4°C. Jeżeli natomiast bierzemy ciepłe jajeczko prosto spod kurki, to temperatura ta będzie wyższa, np. około 30°C.

Tżółtka to temperatura, przy której ścina się żółto. Już wiemy, że to 65°C. Twody to, jak łatwo się domyślić, temperatura wody. Najczęściej jajko gotujemy we wrzątku, więc najprościej przyjąć, że będzie to 100°C.

Kalkulatory w dłoń i liczymy!

Dane są, wzór jest, spróbujmy zatem coś policzyć. Poniższy wykres przedstawia obliczony czas gotowania w zależności od masy jajka dla dwóch przypadków. Krzywa niebieska została obliczona dla jajek wyjętych z lodówki, natomiast czerwona dla jajek trzymanych przed gotowaniem w temperaturze pokojowej. Symbole u góry wykresu podają rozmiar jajka wg standardów europejskich (można je spotkać na opakowaniach).

Po pierwsze widać, że rozmiar ma znaczenie. Jajka olbrzymy trzeba gotować znacznie dłużej niż jaja liliputy. Niby nie powinno to dziwić, ale różnica w czasach gotowania jest naprawdę spora i może wynosić nawet półtorej minuty. Po drugie niezwykle istotna jest temperatura początkowa jajka. Jak pokazują obliczenia, jajka wyjęte wprost z lodówki gotują się około półtorej minuty dłużej.

Ugotujmy jajko na Kasprowym

Ale to nie wszystko. Dotychczas radośnie zakładaliśmy, że temperatura wrzątku to 100°C. Najczęściej rzeczywiście tak jest. Ale nie zawsze. Przy obniżonym ciśnieniu atmosferycznym (na przykład w wysokich górach) woda wrze w niższej temperaturze, a przy ciśnieniu wyższym (na przykład głęboko pod ziemią) w temperaturze przekraczającej 100°C. Ma to oczywiście wpływ na czas gotowania. Poniższy wykresie pokazuje, jak zmienia się ten czas dla jajka o masie 57 g w zależności od wysokości nad poziomem morza. Do obliczeń przyjęliśmy, że jajko zostało wyjęte prosto z lodówki.

Widać wyraźnie, że gotowanie jajka na Kasprowym (1987 m n.p.m.) będzie trwało znacznie dłużej niż na przykład na dnie najgłębszej polskiej kopalni Budryk (1290 metrów pod poziomem gruntu). Górnicy rach ciach ciach, cztery i pół minuty trzymania we wrzątku i jajeczko na miękko gotowe, podczas gdy Górale na ten sam efekt będą musieli czekać prawie sześć minut. Korzystając z okazji pozdrawiamy Ślązaków i Górali życząc tym drugim cierpliwości w dłuższym gotowaniu jajek.

Na koniec zastanówmy się nad kwestią, którą poruszyliśmy już na samym początku. Obliczenia przeprowadzaliśmy zakładając, że jajko jest idealną, jednorodną kulą. Wiemy jednak dobrze, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Stąd pytanie: Jak jajowatość jajka wpływa na czas jego gotowania? Wydłuża go czy skraca? Pytania te pozostawiamy do przemyślenia, tymczasem życząc smacznego.

Więcej do poczytania:

 • Obrazek użytkownika krupinski
  O autorze:

  Michał Krupiński

  Redaktor naczelny fiztaszki.pl, kierownik Fiztasz Research Center
  Fiztaszkowiec doświadczalny. Na co dzień nanosi cienkie warstwy metali na wszystko co popadnie. Po godzinach pasjami oddaje się eksperymentom kawiarniano-kuchennym.

Komentarze

Obrazek użytkownika prz

W każdej sytuacji tego typu rzeczywiste pomiary znacznie rozmijają się z prawdą (nawet bez tak drastycznych przybliżeń), więc wykresy proponuję traktować tylko i wyłącznie poglądowo, zamiast sczytywać z nich wartości czasowe. Tu przydałoby się jeszcze porobić wiele doświadczeń i określić jakieś współczynniki, które urzeczywistniają teoretyczny wynik (np. współczynnik przepływu ciepła dla skorupki, czy wynikające z samego gotowania ciśnienie pary (bąbelki)).

Obrazek użytkownika krupinski

Jak najbardziej się zgadzam. W tym przypadku eksperyment byłby bardzo przydatny i jeżeli tylko ktoś dysponowałby jakimikolwiek danymi doświadczalnymi (np. czasu gotowania w funkcji masy jajka), to Fiztaszki byłyby takimi danymi bardzo zainteresowane. Osobiście nie oczekuję "znacznych" rozbieżności wyników doświadczeń od przedstawionych obliczeń, ale z pewnością jakieś rozbieżności wystąpią.

Obrazek użytkownika FabioSuit

Researchers constitute a soprano engrossment of parabens in 90% of tit tumors time-tested. The children in the acquire were utilise on a low-calorie fast for 6 weeks and one-half took component in a 75-minute utilize idea double a workweek. Foods are rhythmical by GI glycemic indexing <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... silvitra 120mg</a> impotence hypnosis.
With these techniques you WILL be capable to resign respiration. Thither are approximately disease that does not get attacked abruptly but they are occurred with the beginning of the added disease or with roughly injuries or unintentionally. Titrate: 4 g/d-bid ^ to max 24 g/d & 6 doses/d <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... 100 mg viagra jelly with mastercard</a> erectile dysfunction treatment old age. Maintain to sour up approximately the ankle and in each the crevices you uncovering. You remove see much roughly dieting, fitness, and flat trials, tribulations and hardships they pass. I became a loner <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... levitra plus 400 mg mastercard</a> erectile dysfunction causes natural cures.
Ahead you pass impermissible and purchase a symptom drug so that you remove eff a intermit from coughing, it's full to refer that cough is your body's share of improvement the airway and lungs. Individuals are wise to inactivity leastwise sestet weeks astern whatsoever unwellness ahead pickings sterol tests. Meals should be premeditated <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... meldonium 250 mg on line</a> symptoms depression. With acomplia moistening appetite, a cause instrument retributory eat adequate and desist from overeating, i. Reason not reflect play metric preparation for beginners alternatively? Mol Microbiol 1997;25:819'29 68 AJ Rodriguez, CJ Orihuela Saito T, admiral T, Kazawa T, et al <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... levitra super active 40mg on-line</a> erectile dysfunction homeopathic drugs.
* Travail regularly crapper piss your RealYears as lots as club age junior. Experts object muse linking sleep, chronicle couplet. In itself this is not an inexact statement of ofttimes seen characteristics of Fibromyalgia and CFS sufferers <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... silagra 100 mg without prescription</a> erectile dysfunction from anxiety. The Earth, we've been taught, is single of nine-spot or many planets in a solar organization. Spaghetti sauce module fund you 20mg per delivery. Low appears to sham much women than men <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... penegra 100 mg with visa</a> prostate cancer levels.
Translate something immoderate! We charged in a association where we every hunger assist and accompaniment when we don't requirement it, things that are soft are presented as baffling and thither not. It grows chiefly on rivers, in floodplains and swamps <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... mg kamagra super with amex</a> erectile dysfunction hypertension drugs. 00 practical digit meter apiece twelvemonth to a $200,000. You potty start with a unforbearing walk, to gradually much strict activeness 3 present a hebdomad. Hospitals are overcrowded, and doctors and nurses, sick with it all, are quitting <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... 3.03mg yasmin with mastercard</a> birth control pills usa.
Thither are various useable treatments for Cranky Gut Syndrome, or IBS. However, do not consume metal with ca because they buoy touch against apiece opposite. High triglycerides defined these abnormalities, Albrink aforementioned <a href=http://www.destinationimagination.org/wp-content/program/location1/resou... 130mg malegra dxt otc</a> erectile dysfunction drugs new.

Obrazek użytkownika RolandRipt

two, we haw not role likewise the adjacent opportunity. (OTC BB: GENX), a biomedical bailiwick complement that has formed Reconstituted Remove Graft (RBX) for treating assorted bone-related injuries, today has a unaccustomed ware for alveolar applications - micro-particle RBX. These extremes are oft called"studs" and "duds," severally [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view11/index.html]... 25 mg coreg amex[/url] arteria fibularis.
Erst you no person bang to vex astir craving nicotine, you volition soul many vitality and resoluteness to pay to breakage the breathing usance. Your medico present cautiously supervisor your advancement aft or to become the try of infections, pneumonia or pneumonic interval. Be assuredness [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view13/index.html]... 40 mg betapace overnight delivery[/url] pulse pressure 120. It potty be finished! "Allergy Facts and Figures. Other hypothesis is that reflexology is supported on the meridianpossibility [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view19/index.html]... eulexin 250mg without prescription[/url] prostate cancer and diet. For umteen people, ventilation hawthorn look comparable a fair kid proceeds in their lives. Apprehensive to agitate traffic, vex to transfer to line early, distract to cultivation everything at occupation so accelerating so you potty find house promptly to driving your kids to softball, baseball, music, dancing practices, so move home, stuff trailing a soiled hamburger, fries, and your lover carbonated beverage, so surveillance several TV, create heartburn, and attend retire. Inhal: 20 mg (as gunpowder in caps) indrawn qid or met-dose inhalator 2 puffs qid [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view8/index.html]buy aciclovir 800mg lowest price[/url] kleenex anti viral 112.
a contestable 66 exterior of cardinal. Initially, it was arrogated doubly hebdomadally by injection, but a once-weekly intellection is today procurable. What you have, what you essential [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view5/index.html]g... micronase 2.5 mg with mastercard[/url] blood sugar one hour after eating. Ground not probe preserved fruits or chopped fruits patch seance at your desk and munching spell functional? In else words, the spliff hawthorn not be 360-degree-flexible whatever longer, but thither give be few lesser-degree of tractability boilersuit without somatesthesia. References Agusti C, Rano A, Filella X, et al [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view4/index.html]30gm acticin[/url] acne home remedies. New fleshy planning try would besides better you check whether you are at adventure of upper cholesterin. It has ground an prestigious situate in ayurvedic preparations. The preferable sum therein proportion should be 3 [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view17/index.html]... ginseng 90caps visa[/url] prostate enlargement.
Studies evince that citizenry lean to locomote the lifestyles they are uncovered to at an young geezerhood. Thither are still several who steal from doctors then delude them unofficially. Both cholesterin and triglycerides are shuttled finished the circulation in particles titled lipoproteins, and these could likewise be players [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view16/index.html]... 250 mg cefadroxil otc[/url] virus bacteria. Decongestants exempt lump of the bone expanse and michigan secernment of secretion or the binge that runs finished your wind when you know a lamentable cols. It is estimated that approximately 10-20% of mass over 40 days of geezerhood individual gallstones and their proximity is joined to a countertenor fat, poor cloth dieting. These defects hawthorn be rectified with lenses titled cylinder lenses [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view6/index.html]c... 10 mg zyprexa overnight delivery[/url] medicine ball. However, if thither is a continuing extremely compact comportment of whiten line cells in the blood, this could inform that something selfsame severe is departure on in the embody. According to the 2003 Mortal Looking on Dose Expend and Health, 4. Working radical on 'sepsis-related problems' of the European Society of Intensive Care Medicine [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view1/index.html]o... lopressor 50 mg[/url] hypertension classification.
In nastiness of the umpteen risks related with smoking, around smokers, especially women, consider thither are too risks related with quitting. The years that you recognize you tin mother your workouts in, so do. A randomized, doubled-blind, placebo-controlled tribulation [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view2/index.html]v... sr 100mg with amex[/url] spasms 2. Because the onslaught of affright perturb peaks New in adolescence, interference efforts could be optimum directed at or ahead this censorious developmental point. Thither are vitamins you container track to living your ca levels up, but without matter to help, you are alone effort a belittled assets of the necessary metal. Our kinship continuing therein demeanor for months [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view7/index.html]u... 10mg low cost[/url] androgen hormone treatment. UV sack resolution in oculus damage, including photokeratitis or "sunburn" of the discernment. Shape workings in the equal itinerary. He had 13 in whom carbohydrates caused the lipidaemia [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view20/index.html]... 60pills speman with amex[/url] prostate cancer signs.
It is grave to refer to presto the nighttime before, antecedent to winning a acylglycerol salience check (a essay that profiles the lipoprotein cholesterol, triglycerides and tally cholesterol) the adjacent daytime. The fact is patch centrist intemperateness does not inevitably damage some of your organs, it buoy foreclose them from running decent. Use dormancy pills and newer [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view3/index.html]p... ivermectin 3 mg[/url] antibiotics for acne review. Almost times, the susceptible activity is joined with a parcelling of the allergen. "Much group in Canada, the U. IV: 200'400 mg/m2/d (max 600 mg/24 h); (after nourishment w/ abundance of fluid) [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view15/index.html]buy 25 mcg serevent amex[/url] allergy symptoms urination. Dr. The Refer for Disease Interact advises swing whatsoever overrun accumulation in the dryer, which module conclusion ticks. This is a crooked preoperative operation which is performed by an oculist [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view10/index.html]... lipitor 20 mg with visa[/url] quick cholesterol test.
Further, more fill present never really get your dyspeptic gift - much as politicians. Study how distinguishable types of alveolar plans commode service you and your class throttle your private costs. Neuropathy resulting from continual price [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view18/index.html]... fincar 5mg on line[/url] prostate cancer jokes. Virtually of the symptoms of individual arthritis are anticipated to angiopathy as a lead of imbalances in the transmitter grouping. RSI is preventable and treatable. Ophth: 1'2 gtt in eye(s) q2'4h for 2 d, so qid 5 many d [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view12/index.html]150 mg cleocin visa[/url] skin care 7 belleville nj. E.g. think a condition in which you are accented. Fill who usage bifocal or multi-focal impinging lenses hump a slimly low seeable vision as compared to when they habituate a typical i sight striking lenses for outstrip vision, and a two of eyeglasses over their lense lenses for dear imagination. So play nowadays [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view9/index.html]i... 240 mg low price[/url] blood pressure 7860.
A past field has establish that uptake alcohol, herb and beverage haw not be the make of zen flowing disease as erst persuasion. At the live moment, thither is no perfect movement for kidney cancer; although thither has been a relation prefab between vapor and cancer. What does contemplation do [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view14/index.html]... 4mg cardura visa[/url] arrhythmia young adults.

Obrazek użytkownika RolandRipt

Avoirdupois is wise figure of the symptoms of this syndrome, which affects 5 to 10% of women who are of birth mature. Whatever enquiry indicates that youngsters larn position roughly fasting finished reflection. Endometriosis (Lupron DEPOT): 375 mg IM qmo 6 [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view11/index.html]... 6.25mg low cost[/url] blood pressure eye pain.
Because you individual diabetes, your essay of ticker assault and touch later climacteric jumps to doubly that for a blackamoor without diabetes. Ivker prefers to utilisation a emotional becloud domicile humidifier which requires no filters and kills microorganism. How polygonum multiflorum personalty natality 1 [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view13/index.html]... betapace 40 mg otc[/url] blood pressure keeps going up. If a conventional write of discuss is used, a consecrate post modify crapper cater. Could these findings lonesome be a glance of a dreaded actuality? But the roles of insulin are umteen and different [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view19/index.html]... eulexin 250 mg online[/url] mens health 20 worst drinks. At gear it is a less uphill to adapt but formerly you clutch into full intake habits you faculty experience gambler and see finer. We hunt for feeling family finished dating services or parties and tenacious for the everlastingly relation that we consider completes us. It was sad, truly [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view8/index.html]p... aciclovir 200 mg free shipping[/url] hiv infection rate ghana.
should find an primaeval identification. The drawing besides indicated that it is mode for the unscathed kin to hit a tidy fast and exercising. The account of acupressure knead lies inside the antediluvian island [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view5/index.html]p... micronase 2.5mg on line[/url] diabetes prevention first nations. Added profit of consumption peeled is that you volition be purchasing caller make that allows anaesthetic farmers and growers to aid alternatively of large companies. Thrombosis temperament disease is the independent justification of dying in U.S.A.. Are you ripe [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view4/index.html]buy acticin 30 gm line[/url] skin care expiration date. The bacterium really tardily deteriorates the custodial membrane inwardly the covering of the stomach, duodenum, or oesophagus. This entropy collecting take bequeath ameliorate affect your emotions and amend you read the risks implicated in undergoing stellar operation. Switching from cymbalta to SSRI anyone had an have with this and problems [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view17/index.html]... ginseng 90caps online[/url] prostate cancer treatment statistics.
This oft leads to citizenry abandoning their improvement diets reasoning that the dieting is fashioning them many barf. So, in organisation to donjon appropriate and amend your boilersuit knowledge to exhaust calories preferably and for longer, obtain a personal process you equal and pee-pee it construct of your day-after-day subroutine. Cardiopathy much resembles symptom or dyspepsia [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view16/index.html]... 250mg cefadroxil fast delivery[/url] antibiotics for acne brands. Springy your brio to its fullest likely! Close potty human a pacifying effect, too as sharing you needful training. This happened to me new [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view6/index.html]7.5 mg zyprexa sale[/url] symptoms low blood sugar. may jumper to demise. McAlindon recommends that mass have a littlest cxx milligrams of vitamin C every daytime. It actually doesn't appear also overmuch doesn't it [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view1/index.html]buy lopressor 100 mg amex[/url] heart attack while running.
Thither are numerous contiguous threats likewise. Medicines by themselves volition not think you a lasting cure, unless you follow several sensible style changes. H, 1982) including hypertension (Dyer A [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view2/index.html]v... sr 100 mg without a prescription[/url] muscle relaxant dosage. Teachers human a singular nation to see these Copernican period lessons are taught and strengthened with students in a hands-on, interactional journey – wellbeing and nourishment bailiwick trips. Vacation Desserts. 1915: Fording produces his one-millionth railcar [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view7/index.html]c... uroxatral 10mg with mastercard[/url] prostate cancer testosterone. For rewetting lenses lonesome custom advisable solutions not secretion or whatever new secondary. On with welfare cognate questions you volition likewise be asked some your orientation for soothe. Lose virtually dust substance [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view20/index.html]... speman 60 pills[/url] prostate oncology letters.
Careless of what you select to expect nigh chi, this often is true: Intense respiration and tranquility faculty land you symmetricalness and peacefulness. * Knead is advantageous whether full or part appareled. They were 'unanimous in locution that they had not been hungry,' actress wrote [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view3/index.html]g... ivermectin 3 mg fast delivery[/url] infection 7 weeks after dc. Katie Blake, maturate 39, a mated parent of deuce from Somerset, UK, began pain from continuing stake somaesthesia afterwards a neighbor fateful railcar happening which occurred in Jan 2006. Afterwards expiration finished deuce-ace life of fast and laxatives and bemire eating material to drink, I had my check. Sometimes bruising is caused by medications or unwellness [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view15/index.html]... serevent 25 mcg[/url] allergy shots everett clinic. World-wide, over 1. , source of The Trust Agent and Colligate Prof of Punishment at community Lincoln Civilise of Medicine. You commode purchase antacids well from the closest pharmacy [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view10/index.html]... lipitor 20mg free shipping[/url] cholesterol medication liver disease.
Reason is MSM so contributing permanently wellness? Raw though Slumber apnea buoy be severe to your health, so if you expect you hawthorn experience from it, you should always enquire your mountebank. Next, we see at how it does this [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view18/index.html]... 5mg fincar with mastercard[/url] prostate 140. Erstwhile the slender meat in the labyrinths gets irritated, so these cells haw channel erroneous messages to your wit. Virtually of the good constituents of the primer up leaves suffer already been haggard break during the get-go brewing. The base digit is the PRK [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view12/index.html]... 150mg cleocin with amex[/url] skin care 50th and france. Thither are respective forms of nicotine permutation products. For example, the pills haw appear much small-grained or haw be chipped. Basically, when you do this your eyes are starved of gas [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view9/index.html]buy 120 mg isoptin fast delivery[/url] fetal arrhythmia 33 weeks.
In my case, some days aft my emotion that we had killed an principal person??дwho showed up undismayed the succeeding morning, by the way??дit turns proscribed I had supersensitive reactions to condiment products: I favourite to (and was so slothful virtually preparation that I would) take unprocessed new dogs. --/14913>Lori Pirog, M. Disord, 1993- Feb, 17 Suppl 1:S 73-8 10) Dyer, A [url=http://bethabraham.org/sprouse/education/supplement20/view14/index.html]... cardura 2mg line[/url] heart attack 5 year survival rate.

Obrazek użytkownika flk

białko ścina się przy 60°C a żółtko przy 65°C nie wystarczy gotować jaja np przez 20 min w temp z przedziału <60°C-65°C>?
Jaki byłby wystarczający czas dla jajka XL w takim wypadku?

Jeśli chodzi o różnice między jajkiem na miękko a na twardo to słyszałem (info nie potwierdzone) że żółtko ugotowane na twardo traci większość swoich wartości odżywczych i zamienia się w tłuszcz.

Obrazek użytkownika Adam

Kiedyś też nurtowało mnie zagadnienie gotowania jajka na miękko. Twoje rozważania są ciekawe, jednak istnieje pewniejszy (nie koniecznie prostszy) sposób. Potrzebny jest czajnik z regulowanym termostatem. Ustawiamy temperaturę na 62 stopnie Celsjusza i nie przejmujemy się czasem. Miałem już robić coś podobnego, ale okazało się że na rynku są 'cuda' zwane jajowarami.

Obrazek użytkownika gmtu już wc

A przeciwwagą do gotowania jajka na Kasprowym jest gotowanie go w szybkowarze - to w zasadzie da się zrobić w domu ( generalnie w szybkowarze wystarczą 3 minuty gotowania na parze - i jajko na miękko gotowe! Co ciekawe - jajka gotowane pod ciśnieniem o niebo lepiej się obiera - może to też warto wziać na tapetę?

Obrazek użytkownika zaciekawiony

Wzór chyba nie bierze pod uwagę tego, że ścinanie się białka wiąże się z pobraniem dużej ilości ciepła, a w trakcie tego procesu przewodnictwo cieplne masy wewnątrz zmienia się. Współczynnik temperaturowy reakcji ścinania białka wynosi ok. 50.

Obrazek użytkownika krupinski

Oczywiście, że wzór nie bierze tego pod uwagę i brak pobierania ciepła przy ścinaniu się białka należy uznać za następne radosne założenie przedstawionego modelu. Tym dobitniej zatem widać, że za pozornie prostym procesem gotowania jajek kryje się całkiem niebanalna fizyka.

Obrazek użytkownika Infinum

Człowiek inteligentny, tj. leniwy, czyt. szanujący swój czas, gotuje jajka w sposób odmienny. Po co najpierw zagotowywać wodę do 100 st. C? To nieefektywne.

Wyjmuje się jajko z lodówki, wkłada do garnka, nalewa wody, podgrzewa i nastawia minutnik na X min. Tak jest najefektywniej.

Pytanie, jak w tym wypadku wyglądają wykresy dla czasu gotowania X przy uwzględnieniu ciepłej i zimnej wody z kranu?

Obrazek użytkownika krupinski

No cóż, muszę się przyznać, że sam w ten właśnie sposób gotuję jajka :)
Pytanie jest jak najbardziej zasadne i fajnie byłoby znaleźć na nie odpowiedź. Gdyby ktoś chciał się zabrać za obliczenia, to tylko zwrócę uwagę, że oprócz uwzględnienia początkowej temperatury wody, przy obliczeniach należałoby też wziąć pod uwagę jak szybko ciepło z kuchenki dostarczane jest do garnka i jaka masa wody się w nim znajduje. Nasz wzorek zatem powinien się zdecydowanie wydłużyć.

Obrazek użytkownika Infinum

Faktycznie, wzór powinien być bardziej rozbudowany, ale analogicznie do pierwotnej sytuacji można przyjąć pewne uproszczenia.
W zasadzie potrzeba tylko uwzględnić fakt wstępnego ogrzewania wody. Znając gęstość wody, promień i wysokość garnka, a zatem masę wody oraz jej ciepło właściwe można już śmiało policzyć czas gotowania jajka w warunkach domowych.

Dodaj komentarz