Jak stygnie kawa?
Wizyta w reaktorze jądrowym
W Świerku pod Warszawą działa jedyny w Polsce reaktor jadrowy - Maria. Odwiedziliśmy to miejsce podczas Dni otwartych organizowanych z okazji 60-lecia istnienia Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Jak sprawdzić baterię bez woltomierza?
Jeśli mamy woltomierz, możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić czy nateria jest naładowana: wystarczy zmierzyć jej napięcie. Ale jak sprawdzić stan naładowania baterii gdy nie mamy woltomierza, ani multimetru pod ręką? Odpowiedź na filmie. Więcej szczegółów na: Fizyk Wyjaśnia.
Dlaczego ptaka nie razi prąd?
Wszystko jest magnetyczne
Pędzące cząstki
Tym razem Fiztaszki wraz z programem ADAMED SmartUp podpowiadają jak przyspieszać cząstki elementarne i do czego to się może przydać. Myślisz, że przyspieszanie najmniejszych cegiełek materii to tylko domena CERN-u? Grubo się mylisz! Na pewno nie raz miałeś do czynienia z akceleratorem, tylko po prostu nie byłeś tego świadomy!
(Pół)totalny wir toroidalny
W piękną, słoneczną pogodę basen może przydać się nie tylko do pływania, ale również do eksperymentów fizycznych. Powyższy wideofiztaszek przedstawia jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie można wykonać dysponując basenem pełnym czystej i spokojnej wody. Do szczęścia będą nam jeszcze potrzebne okrągły talerz oraz słoneczna i bezwietrzna pogoda. Eksperyment jest prosty, a zarazem niesamowity!
Oswajamy promieniotwórczość
Pierwszy polski optyczny zegar atomowy tyka w Toruniu!
Zagadkowa (nie)(równo)waga
Zagadka z wagą szlakową wzbudziła duże zainteresowanie na naszym facebooku. Pod obrazkiem pojawiło się dużo komentarzy analizujących problem. Wszystkie bardzo nam się podobały, zwłaszcza te odwołujące się do własnych eksperymentów. Żeby zakończyć spekulacje i skierować dyskusję na właściwe tory, prezentujemy szczegółowe omówienie problemu.
Krople wody uderzające w piasek tworzą kratery niczym asteroidy
Fizyk(a) na fali
Wizja plaż dla surferów, którą możemy wywieść z serialu z Davidem Hasselhoffem, to wielkie fale i smukłe dziewczęta. Ile w tym prawdy? Jeśli chodzi o średni obwód talii obywateli USA to jest to raczej sporo więcej niż 60cm. A fale? Cóż, na te naprawdę duże zwykle trzeba czekać co najmniej tyle, co na pojawienie się smukłej dziewczyny. Dlaczego? Bo reszta dziewczyn je za dużo frytek, to jasne. A fale? Dlaczego i jak długo surferzy czekają na tę odpowiednio dużą?
Przełom w najdłuższym eksperymencie świata!
W najdłuższym, bo trwającym nieprzerwanie od 1927 roku, eksperymencie nastapił przełom. W tym miesiącu spadła 9 kropla paku. Eksperyment jest transmitowany na żywo, ale nie podejrzewam nikogo o śledzenie jego przebiegu. Na szczęscie z okazji przełomu Uniwersytet w Queensland przygotował timelapse z ostatnich 2 lat z opadania 9 kropli.
O szczegółach tego niezwykłego doświadczenia pisał Maciej Jasiński w fiztaszku pod tytułem Najdłuższy eksperyment na świecie.
Fizyka alkoholu: efekt ouzo
Wracamy jeszcze raz do Szortów Naukowych, gdzie zaprezentowany został fiztaszek pt. Odrobina mocniejszej fizyki w wersji wykładowej.
Piwny wytrysk kawitacyjny
Prześwietlamy Boga Ojca
W kościołach można znaleźć wiele rzeczy-chwilę spokoju i ciszy, ciekawy przykład sztuki sakralnej, złotówkę zagubioną między ławkami, a czasami nawet odpowiedź na męczące nas pytania. Okazuje się jednak, że fizyk może znaleźć wśród wysokich kościelnych naw, zapachu kadzidła i kolorowych witraży również trochę fizyki...
Witkacy tworzący „pod wpływem”... astronomii
Co takiego ma w sobie rozgwieżdżone, nocne niebo, że intryguje ludzi od dawien dawna? Pisaliśmy już o Wojciechu Fangorze i jego astronomicznej pasji, okazuje się jednak, że artystów o podobnych zainteresowaniach jest więcej. Tym razem słów kilka o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu „Witkacym”, kojarzonym najczęściej z masową produkcją portretów i tworzeniem „pod wpływem”.
Lotnicza fizyka jądrowa
Promieniowanie na telefon
Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że codziennie nosisz w kieszeni całkiem niezły detektor promieniowania jonizującego. Jest to nic innego jak tylko… twój telefon komórkowy. Aby zaczął on mierzyć poziom promieniowania potrzebne jest tylko zainstalowanie na nim aplikacji stworzonej przez dwóch studentów AGH.
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »